Naan (Hint Gözlemesi)

Naan olarak bilinen ,Hint ve Pakistanlılar tarafından yapılan bizim bazlama veya gözlemeye benzeyen bir hamurdan oluşan ekmek niyetine yemeklerle yenen bir çeşit hamur işidir.

Print Recipe
Naan ( Hint bazlaması)
Bakliyat Yemeklerinin yanında ekmek niyetine yenilir. Bu tarifi, Ispanaklı Nohut yemeği ile deneyebilirsiniz.
Kişi sayısı
kişi
Malzemeler
Kişi sayısı
kişi
Malzemeler
Yapılışı
  1. Sütü hafif ılındıralım ,içine şeker ve mayayı ekleyelim. Maya çözülene kadar ve köpüklenebe kadar 15 dak kenarda bekletin.
  2. un, tuz,kabartma tozunu büyük bir karıştırma kabına alın ve kenarda bekletin. Maya karışımına 4 yk zeytinyağ,yoğurt ve yumurtayı ekleyin ve karıştırın. ardından un karışımına ekleyin. Karıştırmak için spatula kullanın.Ardından da hamur topu yapmak için ellerinizi kullanın,10 dakika hamur pürüzsüz olana dek yoğuralım. gerekirse az un ilave edebilirsiniz yoğururken ellerinize yapışmaması içn hamurun. sonra kaseye hamuru koyun ve üzerine kalan yarım yemek kaşığı zeytinyağını sürün ve kaseyi örtün. 1 saat hamur dinlensin.
  3. hamur yükselince az yoğurun ve 12 eşiy parçaya hamuru bölün . Ocağa demir döküm tavanızı koyun ısınsın. Yuvarlayın elinizde. Kurumamamaları için bezelerin üzerini nemli bezle örtün. Çalışma yüzeyini hafifce unlayın her seferinde 1 top açın. Oklava ile yuvarlak açın. ısnmış olan demirdöküme hamurunuzu koyun.
  4. 30 sn. de kabarcıklar olacak. elinizle hamuru olduğu yerde 1-2 kez döndürün. 60-90 sn kadar pişirmeye devam edin sonra ters çevirin. orada da aynı miktar bırakın .
  5. Sonra maşa ile alın. Ağız tadınıza uyarsa isterseniz 1 sarımsağı bir sade yağ (tereyağın )çinde karıştırın az da zerdeçal koyun üzerine sıcakken fırça ile sürün. ince doğradığınız maydanozlarıda üzerine serpiştirin.
  6. Afiyetler yiyin. Lütfen ,bu tarifi sağlıklı iseniz,gluten hasasiyetiniz yok ise,nadir yapmanızı öneririm. Sağlıkla kalın. Bu arada sade yağ yapımını öğrenmek isteyen ana sayfamdan modüllere girerek satın alabilir. Bu tarif ise Madhur Jaffrey tarifi olup Chris Rochella tarafından adapte edilmiştir.