Pancar Şırası

Ben Pancar Kvass diye öğrenmiştim ancak Sevgili Berk Balbay dediki doğrusu şıra bunun.Çünkü, kvass Rus Çavdar Birasına deniliyor. Biz buna şıra diyelim hemde Türkçeleştirmiş olalım deyince ,çok da hoşuma gitti.

Print Recipe
Pancar Şırası
Pancar Şırası, probiyotik ve fermente içecektir. Şifa deposudur.Mükemmel bir karaciğer temizleyicisi ve kan toniğidir.Kanser riskini azaltır,değerli besin öğeleri içerir.Sadece iyi bir toksin atıcı olduğu için azar azar vücuda almaya başlamalıyız. nedeni ise; Patojen bakteriler den dolayı dır. Patojen bakteriler ölürken toksinler ortaya çıkar ve kana karışır gaz,şişkinlik,kabızlık,ishal,soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara neden olabilir o yüzden ilk zamanlar çok az vücuda alın mesela yarım çay bardağı gibi.sonra yavaş yavaş artırabilirsiniz.
Servis Fermente
Hazırlık süresi 15-20 dk.
Kişi sayısı
Malzemeler
Servis Fermente
Hazırlık süresi 15-20 dk.
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
  1. Fermentelerde en önemli şey dezenfekte olayıdır. Cam kavanozumuzu iyice kaynar sudan geçirdikten sonra ,pancarlarımızıda iyice yıkayıp biraz ocakda tütsüledikten sonra soyup küp küp doğrayalım. Biraz irice doğrayalım ki çok yüzeye çıkıp küf oluşturmasın. Küf oluştuğunda kesinlikle içilmez hemen dökmeniz gerekir. kavanozun 3 te birine pancarları ekleyelim sonra sarımsakları(sarımsakların üzerine hafifçe vurun ki etken maddeler suyuna karışsın) zencefil ,acı biber ve kefir altı suyunu (veya sauerkraut suyu ) ekleyin. başka bir yerde ılık içme suyunu tuzla karıştırın iyice tuzun eridiğine emin olunca kavanoza dökün ve kavanozun ağzından 3-4 parmak boşluk olana dek içme suyu ile doldurun. tahta kaşık ile karıştırın. üzerine streçle kaplayarak serin kapalı bir dolapta karanlıkta 5 gün bekletin. ama hergün açıp mutlaka karıştırın) sonra süzüp buzdolabına kaldırın.
  2. süzdüğünüz pancarlarıda yeşil salatada kullanın.