Pancar Turşusu

Tuzla yapılan ,probiyotilk içeriği ve faydası çok olan bir turşu tarifini sizlerle paylaşıyorum. Yapanlardan ricam, instagramda herkesyaşasın ile hashtag leyerek  paylaşmanız ki bende göreyim herkesde görsün bu faydalı tariften faydalansın…

 

Print Recipe
PancarTurşusu
Ben pancara kereviz sapını çok yakıştırıyorum. Pancarları daha küçük küplere bölerek salata üstlerinde de kullanabilirsiniz. Yurtdışında kasdeki çorbanızın üzerine koyanlarda var. kineo veya baklagilli salatalarda kullananlarda var. Yaptığınız miktara ve saklama koşullarına ,sıcaklığa (18 c -24 c )göre olma süreci değişir genelde 7-21 gün arasındadır. Fermente süresi sonrasında ağzı kavanozun kapakla kapanıp buzdolabında 6 ay saklanabilir.
Kişi sayısı
Malzemeler
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
  1. 200 ml gibi suyu kaynatın .sonra altını kapatıp tuzu iyice çözülene dek içinde karıştırın . Pancarları iyice fırçalayarak yıkayın. Önceden ısıtılmış fırında 180 derece de,tel ızgara üzerine koyun . 15 dakika bırakın. yarısında çevirebilirsiniz maşa ile ...
  2. Soğuduktan sonra kabuklarını soyun . iri küp kesin. Diğer malzemeleri hazırlayın.
  3. Malzemelerinizin hepsi hazır olduğunda kaynamış oda ısısına gelmiş tuzlu suyu diğer suyun içine katın.
  4. Malzemeleri temiz streil edilmiş kavanoza koyun ve üzerine tuzlu suyu yavaş yavaş ekleyin. Taa ki kavanozun ağzına 1-2 parmak gelene dek. kavanozunu asla deterjanla yıkamayın,bakteriler deterjanı sevmez.(ne kadar akıllılar 🙂 )
  5. Sonra varsa üzerine cam ağırlık koyabilirsiniz yoksa sorun değil, streçleyin. Ağırlık koymayanlar hergün karıştırsın (sirke yaparken olduğu gibi) nedeni yüzeyde kalırsa pancarlar küflenir. Küflenirse kesinlikle çöpe atmalısınız yenmez.
  6. Turşu taşabilir .O yüzden altına tabak veya tepsi koymaya unutmayın. Karanlık bir dolap içine koyun. temiz ortam olması çok mühim. Baloncukları göreceksiniz arttığında baloncuklar ,fermente turşunuz yemeye hazırdır artık. Buzdolabınıza kaldırabilirsiniz. Afiyet şifa olsun... Sorularınızı instagramda bu turşuyu paylaştığım görselin altında sorabilirsiniz. İnstagram hesabım @selcinn SEvgiyle kalın!