Probiyotik zengini Elma Fermentesi

Neden İyi?

Fermente edilmiş elmalar,vücudu detoks etmek için ve ağır metalleri vücuttan uzaklaştırmak için mükemmel bir meyvedir. İçerdiği pektin ağır metali bağlar. Elmada aynı zamanda quercetin vardır yapılan son araştırmalarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği ve artırdığı görülmüştür.

Elma ise benim en sevdiğim sağlıklı meyvelerden biridir. Elma adeta süpergüçleri olan bir meyva. Bağırsaklarımız için mükemmel,bizi dengede tutar enerji ve sağlığımızı dengeler.Vitamin C  vardır içinde,histamini düşürür elma adeta bir ilaç gibidir. 

Print Recipe
Probiyotik zengini Elma Fermentesi
Hazırlık süresi 5 dkç
Kişi sayısı
Malzemeler
Hazırlık süresi 5 dkç
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
  1. Elmalar mümkünse ilaçsız olsun. Yıkayıp yiyeceğiniz şekilde doğrayın.Cam şişenin içine yerleştirirken aralara çubuk tarçın ,zencefilleri ,karanfilleri atın ve kefir altı suyunuda dökün üstüne. kavanozun 1-2 parmak altına kadar su ile kavanozu doldurun. Elmaların yüzeye çıkmaması için lahana yapraklarını üstüne kapatın ve sıkştırın .elmaları aşağıya itmiş olsun. Kavanozun ağzını kapatıp kapalı yerde 2-3 gün tutup buzdolabına kaldıralım.
  2. 10 güne kadar tüketmeniz gerekir. muhteşem bir fermente probiyotik zenginidir. suyunuda içebilirsiniz. Elmaları ben direk yiyiyorum ama isterseniz yoğurdun da içine karıştırabilirsiniz.