Yapraklı Zeytinyağlı Enginar

Print Recipe
Yapraklı Zeytinyağlı Enginar
Enginarın yaprakları karaciğer dostudur. Karaciğer safrasını ve kimyasını düzeltir. Herkes enginarın kalbini çok sever ama en faydalı yeri yapraklarıdır.Enginar ve yaprağı ;kolestrol seviyesini düşürmede ,kalp sağlığını koruada,sindirim sistemine , bağırsak sendromu olanlara iyi geldiği bilinmekte. Mart-Nisan mayısda bol bulunur.Almanya da Georg-August Üniversitesinde araştırmacılar enginarın kansere yol açan toksinleri bloke ettiğini saptadı.
Hazırlık süresi 15-20 dk.
Pişirme süresi 30 dk.
Kişi sayısı
kişi
Hazırlık süresi 15-20 dk.
Pişirme süresi 30 dk.
Kişi sayısı
kişi
Yapılışı
  1. Enginarları ben buzdolabında sapları suda saklıyorum tazeliğini koruması için. Sonra saplarını kısaltabilirsiniz. Dış kabuklarından gevşek olanları koparın sıkı yapraklara kadar...
  2. Sonra büyük keskin bıcakla üstten 2 parmak yaklaşık düz olarak kesin.
  3. Kestikten sonra bir kenarda limonlu suyumuzu bekletelim.
  4. enginarları 2 ye keselim ortadan. hemen limonlayalım kararmaması için. sonra kaşıkla tüylü kısımları alalım ve atalım. tekrar limonlayıp limonlu suyun içine koyalım.
  5. Hepsini kestikten sonra geniş bir tencereye bol miktarda zeytinyağ koyalım. malzemelerin hepsini (tuz)atalım içine (dereotu ve fıstık hariç) resimde görüldüğü kadar engnarların hafif üstüne geçecek kadar su koyalım ve yarım limonuda hem sıkalım suya hemde keserek içine atalım. Sonra çatalla enginarlara bakalım.çatal rahat giriyorsa olmuştur altını kapatalım.
  6. tavada zeytinyağ,fıstıkları ve tane karabiberleri kavuralım. enginarları servis tabağına alalım. üzerine suyundan gezdirelim. Sonrada tavayı güzelce kaşıkla dökelim üzerlerine. En son dereotlarını serpelim. Afiyet şifa olsun...Sorularınız olursa ltf sorun ...